S: Parmak izimi cihaza tanıtmak için servis çağırmalı mıyım?

C: Cihazınızın ilk devreye alınması ve tanıtımının yapılması yetkili servislerimiz tarafından yapılmalıdır. Sonraki parmak izi tanıtma işlemlerini cihazın kutusundan çıkan ya da internet sitemizde de bulabileceğiniz "Kullanma Kılavuzu"ndaki adımları takip ederek kendiniz yapabilirsiniz.

S: Parmak izli sistemin güç kaynağı nedir?

C: Sistem üç farklı güç kaynağı ile çalışabilir. "Lithium Serisi" cihazlar Lithium pil ile çalışırken, "Alkaline Serisi" cihazlar alkaline pil ya da elektrik bağlantısı(Adaptör) ile de çalışabilir.

S: Piller ne kadar süre de bir değiştirilmelidir?

C: Cihazın kullanımına ve kapınızın ayarlarına bağlı olarak değişmektedir, ancak tam ayarlı bir kapıda "Lithium Pil" ile 10.000 açma - kapama yapabilir. "Alkaline Pil" ile 1500 - 2000 açma - kapama yapabilir.

S: Anılan 10.000 Açma - Kapama neye göredir?

C: Kapının ayarlarının tam olması kilit mekanizmasındaki sürtünmeleri minimize edecektir. Böylece motor daha az enerji harcayarak pilin kullanım süresini uzatacaktır.

S: Pilleri nereden satın alabilirim?

C: Kullanılan "Alkaline Pil"leri marketlerden tedarik edebilirsiniz. "Lithium Pil"leri  DESİ Teknik Servislerinden tedarik edebilirsiniz.

S: Cihazın garantisi var mı?

C: Tüm cihazlar üretim hatalarına karşın, 2 yıl garanti süresi standart olarak sunulmaktadır.

S: Cihazım; herhangi birinin parmağıyla da kapıyı açar mı?

C: Parmak izi okuyucularımız 500 dpi hassasiyetindedir. Fabrika çıkışı cihazlarımız 1 / 100.000 hassasiyetinde ayarlanmaktadır ve bu rakam okuyucunun parmağınızın üzerinden okuduğu her bir nokta için yaptığı taramanın hassasiyetidir. Sonuç olarak ailenizden birinin dahi parmak izi sizinki ile karışmayacak, kapınızın anahtarı sadece parmağınızda olacaktır.

S: Cihazın garanti kapsamı ve şartları nelerdir?

C: Cihazın elektromekanik bir cihaz olduğu unutulmamalıdır. Bu sebepten tüm sıvı temasları, darbe, yetkili servis dışında cihazın kurulumunun yapılması ve cihazın sökülüp içinin açılması cihazınızı garanti kapsamından çıkarmaktadır. Bunlarla birlikte cihazın üzerindeki motorda oluşan ve aşırı güç kullanımı veya dönüş yönü aksine uygulanan kısıtlayıcı hareket sonucunda oluşan motor  ve dişli arızaları teknik ekibin tespitine göre garantide ya da garanti dışında kalacaktır.
Cihazlara teknik servisler dışında yapılan tüm müdahaleler cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olur.

S: Parmağım kesilirse ya da tahriş olursa yine de kapıyı açabilir miyim?

C: Parmağınız kesilirse ya da tahriş olursa yüksek ihtimalle kapıyı açamayacaksınızdır. Bu tür durumlar için DESİ;  iki elinizden de en az birer parmak izinizi cihaza tanıtmanızı önerir. 

S: Her türlü kilit sisteminde cihazı kullanabilir miyim?

C: Piks Classic ve Dynamic serilerini çelik kapılarda monoblog ve merkezi kilit sistemlerinde kullanabilirsiniz. Utopic serisi cihazlarımızı ise anahtar deliği olan tüm kapılarda ( Ahşap, Alüminyum vb.) kullanabilirsiniz.

S: Akıllı ev sistemine cihazı bağlayabilir miyim?

C: CKE veya CKE 2  aksesuarlarını satın alarak cihazınızı akıllı ev otomasyonu ile senkronize edebilirsiniz.

S: Telefonla kapıyı açabilir miyim?

C: FC100 ve FRC80 modellerimizde, cümle kapısı eklentisi (CKE) modülü ve telefon arama kartı kullanılarak cihazı şifremizi girerek açıp kapatabiliriz. Telefon arama modülü olmayan yerlerde ev otomasyon sistemi mevcut ise bu sistemle de uzaktan erişim sağlanabilir.

S: Dış ortamda cihazı kullanabilir miyim?

C: Cihazın okuyucusu direkt güneş ışığı ve sudan olumsuz etkilenmektedir. Bu sebepten herhangi bir kuytu ya da koruma olmadan cihazların dış ortama montajı tavsiye edilmez.

S: Cihaz suya dayanıklı mıdır?

C: Cihazlarımızın Waterproof özelliği bulunmamaktadır. Cihazlarımız suya karşı dayanıklı değildir. Cihazların dış ortamda kullanılması tavsiye edilmez.

S: Kumanda ile cihazı nasıl kullanırım?

C: Sıfır cihazlara kumanda tanıtmaya gerek yotur. İşlem görmüş ya da sıfırlanmış cihazlarda ise ilk olarak kumandanın sisteme tanıtılması gerekmektedir. Tanıtılma işlemini "Kullanma Kılavuzu"ndaki adımları izleyerek yapabilirisiniz. Kumanda, cihaza tanıtıldıktan sonra kapıyı açma - kilitleme ve alarmı devredışı bırakmada kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken okuyucunun üst butonuna basıp cihazı uyandırmanız gerekmektedir. Plus cihazlarda ise okuyucu butonuna basmaya gerek yoktur.

S: Cihazın üzerindeki alarmın fonksiyonları nelerdir?

C: Cihazımızın üzerindeki alarm sadece kapı açılınca ses ile alarm vermektedir. Herhangi bir haber alma merkezine veya sirene bağlanamamaktadır

S: Uzun süre kullanılmayan cihazların garanti kapsamı nedir?

C: Firmamız her satılan cihaza o ilde yetkili servis bulunması durumunda ücretsiz kurulum hizmeti vermekle yükümlüdür. Cihazın üzerinde bulunan seri numarasından üretim tarihi bilinmekte, ilk kuruluma gidildiği zaman bu üretim tarihi üzerine üç ay konularak cihazın kapıya takıldığı zaman tespit edilmektedir. Uzun süreli kullanılmayan cihazlarda bu tespit edilen tarih cihazın garanti başlangıç tarihi olarak onaylanır. Garanti bu tarihten itibaren başlar. ( Piller hiçbir şekilde garanti kapsamına girmemektedir.)

S: Anahtarı yanımda bulundurmam gerekir mi?

C: Cüzdanınızın bir kenarında ya da arabanızda bir tane yedek anahtar bırakmanızı öneriyoruz.

S: Çoklu girişlere sistem uygun mudur?

C: Cihazlarımız ev kulanımı için tasarlanmış olup; çoklu girişlere uygun değildir. Çoklu sistem ile ilgili olarak herhangi bir talebiniz varsa lütfen DESİ ile irtibata geçiniz

S: Cihazlar giriş - çıkış kaydı tutar mı?

C: Cihazlarımız giriş - çıkış kaydı tutmamaktadır. Giriş - Çıkış  ile ilgili olarak herhangi bir talebiniz varsa lütfen DESİ ile irtibata geçiniz.

S: Tur ayarı nedir ve nasıl yapılır?

C: Kapı kasmalarında ve ayar bozukluklarında mekanik sistemin zarar görmemesi için tur ayarı yapılması gerekmektedir. Tur ayarı kapı açıkken ön - arka butona basıp; parmağımızı çekip parmağı okuyucuya okutup kapıyı kapatıyoruz. Kapı otomatik olarak kilitlenip açılacak ve dönmesi gereken tur sayısını öğrenmiş olacaktır.

S: Mıknatısın yeri sistemin çalışması için önemli midir?

C: Mıknatısın yeri sistemin çalışması için çok önemlidir. Çünkü sistem elektronik kapı açık - kapalı sinyalini mıknatıstan alır. Mıknatısın yerinde olmaması durumunda sistem devamlı kapıyı açık algılayacağından sistem çalışmaz. Lütfen mıknatısı yerinden sökmeyiniz.

S: Cihazın garanti süresinin başlangıcı neye göre belirlenir?

C: Garanti süresinin başlangıcı yetkili teknik servisin gelip cihazın kurulumunu ya da devreye alma işlemini yaptığı günden itibaren başlar.